Auta ze Stanów Zjednoczonych cieszą się ogromną popularnością w Polsce. Jest ich coraz więcej i coraz to śmielej miłośnicy motoryzacji spoglądają za ocean marząc o tym, by kupić i sprowadzić wóz. Co jednak dalej? Po tym, jak auto zostanie kupione, przetransportowane, uiszczone zostaną wszystkie opłaty, a wóz stanie pod domem pozostaje jeszcze rejestracja samochodu z USA w Polsce. Jak ona przebiega? To wcale nie jest tak skomplikowane jak się wydaje.
Tłumaczenie dokumentów
Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zadbanie o przetłumaczenie wszystkich dokumentów. Może to zrobić wyłącznie tłumacz przysięgły, który posiada odpowiednie kwalifikacje i licencję. W przypadku zaniedbania tej kwestii cały proces znacznie się wydłuży i rejestracja auta z USA będzie bardziej kosztowna.
Dostosowanie auta do przepisów drogowych
Samochód sprowadzony z USA musi zostać przystosowany do przepisów obowiązujących na terenie Unii Europejskiej. Wynika to z faktu, że w Ameryce obowiązują inne regulacje prawne. Są to techniczne przeróbki. Do najważniejszych należy oświetlenie, jednak żeby ustalić listę koniecznych przeróbek trzeba zwrócić się do firmy zajmującej się dostosowywaniem amerykańskich wozów do europejskich zasad.
Rejestracja auta z USA
Ostatni krok to rejestracja auta z USA i otrzymanie tablic w wydziale komunikacyjnym. Całą dokumentację (począwszy od umowy kupna – sprzedaży, poprzez dokumenty przewozowe i uiszczone opłaty, aż po dokumentację odbioru technicznego wozu) należy złożyć w Urzędzie Miasta. Jak w przypadku każdego auta potrzebny będzie jeszcze dowód tożsamości oraz potwierdzenie opłacenia podatku i opłaty skarbowej.
Rejestracja auta z Kanady
Rejestracja auta z Kanady wygląda bardzo podobnie. Po zakupie samochodu, transporcie, uiszczeniu opłat i sprowadzeniu go do kraju należy przygotować pełną dokumentację (w tym dokumenty importowe). Muszą one zostać przetłumaczone na język polski przez licencjonowanego tłumacza przysięgłego. W kolejnym kroku należy przygotować dokumenty ze stacji technicznej, która potwierdzi dokonanie poprawek oraz zatwierdzi stan techniczny dopuszczający wóz do ruchu drogowego. Na koniec pozostaje zabranie dowodu własności auta i obecny dowód rejestracyjny. Z tym wszystkim należy udać się do Urzędu Miasta, uiścić opłatę skarbową i złożyć dokumenty.
Uwagi
Rejestracja samochodu z USA i rejestracja auta z Kanady musi odbyć się w ciągu 30 dni od wjazdu samochodu do Polski. Do Urzędu Miasta należy zabrać ze sobą tablice rejestracyjne sprowadzonego auta lub oświadczenie o ich braku.