Jakie są koszty sprowadzenia auta z USA

Jakie są koszty sprowadzenia auta z USA

Samochód z USA to cel sam w sobie. Ceny na aukcjach są bardzo atrakcyjne, co zachęca wiele osób do podjęcia tej decyzji. Jest to jednak pierwszy krok do celu. Jaki jest realny koszt sprowadzenia auta z USA? Forum i to niejedno w Internecie dzieli się informacjami na ten temat. Wszystko zależy od wielu czynników.

Auta z USA na wyciągnięcie ręki

Duże, wyjątkowe, jakby wprost wyjęte z jakiegoś filmu. Takie są właśnie auta z USA. Forum motoryzacyjne i to na wielu platformach wielokrotnie roztrząsa kwestie jakie samochody sprowadzać, jakie są koszty i w jaki sposób załatwiać formalności. W dyskusjach często pojawiają się takie samochody jak: Jeep Cherokee, Dodge Charger, Chrysler 300, Pontiac GTO, Chevrolet C – 15, Shelby Cobra, Cadillac Escalade i wiele innych. Kwestia opłacalności roztrząsana jest zawsze, gdy chodzi o koszt sprowadzenia auta z USA.

Ile kosztuje sprowadzenia auta z USA?

Po atrakcyjnym zakupie wybranego samochodu pozostaje kwestia sprowadzenia go do Polski. Realny koszt sprowadzenia samochodu z USA forum motoryzacyjne wycenia różnie. Tak też jest, gdyż składa się na to wiele czynników. Niektóre są stałe, inne zależą od odległości (np. długość trasy, jaką trzeba transportować samochód do portu) albo rocznika modelu. Warto dodać, że aktualny kurs dolara ma tu także wielkie znaczenie.

Opłaty za import auta z USA

Dużą część kosztów, jakie poniesiemy za sprowadzenie auta z USA da się oszacować. Można nawet wykorzystać specjalne kalkulatory, które wyliczą choćby opłaty celno – skarbowe. Co jednak wlicza się do kosztów importu?

– prowizja aukcyjna – opłata pobierana przez dom aukcyjny

– opłata za przelew i dokumenty – koszt przelewu i przesłania dokumentów sprzedażowych

– transport – koszt wynika z lokalizacji aukcji: od miejsca sprzedaży do portu oraz typu auta. W skład opłaty wchodzi także rozładunek i odprawa celna

– transport promowy – opłata za transport przez Ocean Atlantycki w kontenerze

Transport zajmuje zwykle od miesiąca do dwóch

Opłaty celno –skarbowe

Koszt sprowadzenia auta z USA obejmuje również opłaty celno –skarbowe i podatki. Tu łatwo można wyliczyć samodzielnie lub za pomocą kalkulatora.

CŁO

Samochody osobowe – 10%

Samochody ciężarowe – 22%

Pojazdy o przestrzeni załadunkowej większej niż 50% długości rozstawu osi – 22%

Samochody zabytkowe –zwolnione

PODATEK VAT

W porcie niemieckim – 19%

W porcie polskim – 23%

Samochody zabytkowe – 8%

AKCYZA

Samochody pojemność do 2. 0L – 3,1%

Samochody pojemność powyżej 20L – 18,6%

KOSZTY PRZERÓBEK

Po dostarczeniu samochodu do Polski czeka nas jeszcze dostosowanie auta do obowiązujących w Europie przepisów.

Rekomendowane Artykuły